Zautomatyzowana klimatyzacja – czym się charakteryzuje?

15 Sie / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Klimatyzacja to dobrodziejstwo stworzone z myślą o ludziach. Przydaje się w sklepach, instytucjach publicznych oraz biurach. Aby osiągała lepsze rezultaty, powinna zostać odpowiednio stworzona. Projektowanie wentylacji uwzględnia wiele czynników (zewnętrznych, wewnętrznych). To działanie, nad którym pracuje szereg specjalistów przy użyciu komputerowych symulacji. W doborze urządzeń oraz budowie całego obiegu nie ma nawet krzty przypadku.

Ciekawą tematyką związana z branżą jest sama automatyzacja. Zajmują się nią firmy, które optymalizują proces wymiany ciepła. W efekcie osiągając zadowalające oszczędności ekonomiczne, a także zadowolenie użytkowników.

Po co jest automatyka klimatyzacji?

Większość działań ma zwyczajne pobudki finansowe, które motywują do zmian. Oszczędności uzyskuje się z tytułu niższego poboru energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia. W efekcie mniej gotówki ,,ubywa” na zakup prądu. Jeżeli firma posiada duże powierzchnie użytkowe, efekty są wyraźne. Im bardziej złożona instalacja, tym większe oszczędności przyniesie automatyka.

Kontrola pracy urządzeń jest także bardzo wygodna. Pozwala na zaprojektowanie harmonogramów dla konkretnych pomieszczeń. Z reguły dopasowuje się je do potrzeb firmy. Doskonale wiemy, kiedy pracuje konkretny dział oraz jakie wymagania posiada. Przy pracowniach projektowych istotny jest sprzęt elektroniczny. Skutecznie nagrzewa otoczenie, dzięki czemu klimatyzacja jest nawet bardziej potrzebna.

Przykładowe działania optymalizacyjne

Automatyką klimatyzacji oraz wentylacji zajmuje się grono specjalistów. Doskonale znają możliwości poszczególnych urządzeń oraz posiadają wiedzę teoretyczną z zakresu energetyki oraz elektroniki. Przykładowe działania, które wspomogą firmową instalację to:

  • sterowanie zaworami grzejnikowymi,
  • konfiguracja czasu pracy systemu przy pomocy tzw. harmonogramów,
  • zastosowanie falowników w instalacji (kontrolują prędkości wentylatorów),
  • optymalizacja z innymi systemami w pomieszczeniu.

    Dlaczego to działa?

    Urządzeniami sterującymi są zazwyczaj falowniki. Pozwalają na pracę wentylatorów w zakresie od około 10 do 100% prędkości znamionowej. Dzięki temu klimatyzacja działa na takich obrotach, jakich aktualnie potrzebuje. Lepszy efekt przynosi stała praca na określonej częstotliwości od nieustannych zmian, które wynikają z konieczności stworzenia odpowiednich warunków termicznych w pomieszczeniu (wyłączania oraz włączanie urządzenia).

Stały moment obrotowy powoduje, że moc dostarczana jest zależna liniowo od prędkości silnika. Gdy urządzenie się włącza, potrzebuje ,,na starcie” więcej energii elektrycznej. Wtedy owa zależność przyjmuje inny wymiar i zależy od wspomnianej prędkości silnika w sześcianie.

Same falowniki nie pomogłyby jednak oszczędzać energii elektrycznej. Taki efekt dają dopiero harmonogramy, które regulują w sposób płynny pracę wentylatorów. Umożliwia to optymalne gospodarowanie możliwościami oraz dostosowuje automatykę, na przykład do zakontraktowanej ilości energii elektrycznej przez firmę.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

dwa × pięć =