Systemy wentylacyjne obecne są w każdym domu. Ich zadaniem jest usuwanie zużytego powietrza poza budynek, oraz dostarczanie świeżego do wewnątrz. Najczęściej stosuje się tylko wentylację wywiewną, natomiast powietrze z zewnątrz pobierane jest oknami lub nawiewnikami. Taka konstrukcja nie wymaga żadnej obsługi, poza czyszczeniem kominów wentylacyjnych co kilka lat i wykonywaniem przeglądów kominiarskich. Wentylacja taka działa na zasadzie sił grawitacji, jednak na przykład latem siła ciągu jest bardzo niska. By temu zapobiec można zastosować wentylację mechaniczną, a jak ta działa dowiemy się właśnie z tego poradnika.
Wentylacja mechaniczna – jak działa?
Działanie wentylacji mechanicznej powoduje, że nie bazujemy już tylko i wyłącznie na ciągu grawitacyjnym w kominach wentylacyjnych. Ten latem jest bardzo słaby, lub zanika całkowicie. W pewnych sytuacjach mogą nawet nastąpić tak zwane cofki, czyli przez kanały wydostawać się będzie zanieczyszczone powietrze do pomieszczeń, a tego byśmy bardzo nie chcieli. Wentylacja mechaniczna wymusza ciąg w kominie, a więc przeciwdziała takim sytuacjom. Najprostszą wersją takiej wentylacji jest wentylator łazienkowy, który instaluje się w miejscu kratki wylotowej. Gdy go włączymy, wymusi on ciąg w kominie, niezależnie od tego czy akurat grawitacyjne siły będą działać czy nie. Jednak profesjonalna wentylacja mechaniczna polega na specjalnych wyciągach, które montowane są na dachu i dzięki temu dźwięk ich silników nie przenosi się na pomieszczenia. Wyciągi te pracują praktycznie przez cały czas, powodując że zawsze mamy prawidłowy ciąg w przewodach wentylacyjnych.
Rozszerzenia wentylacji mechanicznej
Oczywiście wcale nie trzeba się ograniczać do tego, by tylko wymuszać wentylacją mechaniczną ciąg w kominie. Można bowiem pójść dalej i stworzyć kompletny system wentylacji wywiewnej i nawiewnej, dokładając jeszcze urządzenia klimatyzacyjne do obiegu. Wentylacja mechaniczna z klimatyzacją to naprawdę wygodny pomysł, bo przez cały czas mamy odpowiednio ochładzane powietrze do wszystkich pomieszczeń, a nie tylko tam, gdzie jest klimatyzator. Wentylacja z takim dodatkiem może pracować bez odzysku ciepła, wtedy mamy po prostu wbudowany w układ klimatyzator, który pracuje wyłącznie latem. Jednak jeżeli chcemy płacić mniej za ogrzewanie zimą, to możemy zainstalować rekuperator. Jego praca polega na odzysku ciepła z wywiewanego z domu powietrza. W specjalnym urządzeniu zwanym właśnie rekuperatorem dochodzi do mieszania się świeżego powietrza z częścią zużytego. Badania bowiem dowiodły, że wystarczy dodawać tylko 30% powietrza świeżego, by utrzymać ilość tlenu w pomieszczeniach na odpowiednim poziomie, a więc byśmy czuli się zawsze rześcy. Wobec tego 70% wywiewanego powietrza jest zawracana do pomieszczeń, a zarazem nie tracimy ciepła, które zostałoby w innym przypadku usunięte poza budynek.
Jak widać wentylacja mechaniczna daje nam naprawdę spore możliwości jeśli chodzi o usprawnienie systemu wentylacyjnego w naszym domu. Możemy stosować ją tylko po to, by polepszyć ciąg w kominach, a możemy zbudować także cały system z klimatyzacją i rekuperacją, lub bez niej. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej inwencji, oraz oczywiście od ilości środków, jakie możemy przeznaczyć na nasz projekt.
komentarze ( 0 )