Rodzaje filtrów do oczyszczania powietrza

17 Cze / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Jakość powietrza w Polsce z roku na rok coraz bardziej spada. Przyczyn tego zjawiska jest bardzo wiele: smog, niska świadomość społeczna, czy też pomimo licznych zakazów i kar – grzywny palenie śmieciami w piecach domów jednorodzinnych. Wszystko to wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Coraz większa ilość chorób związana z zanieczyszczeniami powietrza skłania wiele osób do stosowania w pomieszczeniach filtrów i oczyszczaczy powietrza.

Jak działa filtr powietrza

Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych można oczyszczać za pomocą specjalistycznych urządzeń, które to wyposażone są w zależności od rodzaju i modelu w różne rodzaje filtrów. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak pył, kurz, alergeny czy też nawet metale ciężkie w lotnej postaci oddzielane są za pomocą filtrów zamontowanych w urządzeniach, które zasysają powietrze, a następnie po oczyszczeniu wypuszczają je z powrotem do pomieszczeń. Często na wyposażeniu znajduje się też specjalna mata filtracyjna g4.

Nie tylko w domach, ale także na halach produkcyjnych czy też w budynkach użyteczności publicznej warto zadbać o właściwą jakość wdychanego powietrza, która jest podstawą funkcjonowania każdego organizmu. Jeśli wdychane powietrze nie zostanie oczyszczone za pomocą specjalistycznych urządzeń, całą pracę związaną z filtracją wykonają nasze płuca, w których stopniowo zaczną gromadzić się różne substancje chemiczne oraz zanieczyszczenia, a to przyszłości może powodować groźne choroby.

Jaki filtr powietrza wybrać do wentylacji

Na rynku można spotkać wiele różnych rodzajów filtrów powietrza, z czego każdy z nich dedykowany jest do innych warunków pracy, a także innego stopnia zanieczyszczenia.

Filtry HEPA – to jeden z najpopularniejszych rodzajów filtra, można spotkać go między innymi w takich urządzeniach domowych jak odkurzacze czy też w samochodach. Jednak to nie jedyne ich zastosowanie. Tego rodzaju filtry stosowane są także z powodzeniem w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza. Ich działanie oparte jest na mikroskopijnych włóknach, na których osadzają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w trakcie filtracji. Cennik filtrów HEPA zaczyna się od 150 złotych wzwyż.

Filtry kieszeniowe – to rodzaj filtrów, które idealne sprawdzają się w wymagających warunkach, ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza na początkowym lub końcowym odcinku przewodów wentylacyjnych. Ze względu na swoją skuteczność często wykorzystywane są one w zakładach przemysłowych. Ich działanie oparte jest na osiadaniu zanieczyszczeń na włóknach poliestrowych lub szklanych. Ułożonych, jak sama nazwa wskazuje, w kieszenie. Wysokiej jakości filtry kieszeniowe można znaleźć między innymi tutaj: https://www.filterpoz.pl/oferta/filtry-kieszeniowe/.

Przedstawione dwa rodzaje filtrów cieszą się największą popularnością wśród specjalistów, jak i użytkowników oczyszczaczy powietrza. Ze względu na swoje cechy i budowę, zapewniają najskuteczniejszą filtrację powietrza w kanałach wentylacyjnych, a także klimatyzacyjnych dlatego też to właśnie one są montowane. Ich koszt jest adekwatny do dobrej jakości. Np. cennik filtrów kieszeniowych zaczyna się od 100 złotych wzwyż.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

pięć × 1 =