Nowoczesna wentylacja, czyli rekuperacja i klimatyzacja

13 Lip / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Współczesne domy budowane są w taki sposób, aby maksymalnie ograniczać straty cieplne. Nowoczesny dom musi posiadać więc szczelne okna i drzwi, niezbędne jest także zastosowanie izolacji murów oraz dachu, a nawet fundamentów. Zwiększanie energooszczędności budynków pomaga ograniczyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Okazuje się jednak, że dbanie o szczelność domu ma również pewną istotną wadę. Sprawia bowiem, że dom coraz bardziej przypomina zamknięty słoik, w którym dostęp do świeżego powietrza jest mocno ograniczony. Rozwiązaniem tego problemu może być prawidłowo zamontowana wentylacja.

Dawniej, kiedy nie przywiązywano tak dużej uwagi do szczelności drzwi czy okien wystarczająca była wentylacja grawitacyjna. Chociaż nie było to rozwiązanie idealne, zapewniało dopływ powietrza z zewnątrz i pomagało pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Przy obecnie stosowanych technologiach budowy domów tradycyjna wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na nowoczesną wentylację, na którą składa się rekuperacja oraz klimatyzacja.

Rekuperacja to system mechanicznej wentylacji zapewniający wymianę powietrza na stałym poziomie niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku. Zamontowane w odpowiednich miejscach wentylatory zasysają świeże powietrze z zewnątrz i wydalają zużyte na zewnątrz. Co bardzo ważne, dzięki zastosowaniu wymienników ciepła, energia cieplna ze zużytego powietrza zostaje odzyskana i wykorzystana do ogrzania powietrza pochodzącego z zewnątrz. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w sezonie zimowym. Zastosowanie wymienników ciepła nie tylko eliminuje występowanie tzw. zimnych przeciągów pojawiających się przy wentylacji grawitacyjnej, pomaga także znacząco ograniczyć koszty ogrzewania. Istotną zaletą rekuperacji jest także możliwość regulacji siły nawiewu świeżego powietrza w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Rekuperacja to system, który odpowiada za odprowadzanie zużytego powietrza i dostarczanie świeżego. Doskonałym uzupełnieniem rekuperacji jest klimatyzacja, czyli układ, za pomocą którego można precyzyjne regulować temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Co ważne klimatyzatory nie tylko ochładzają, ale także skutecznie osuszają powietrze, pomagając pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu. Dodatkowo dzięki różnego rodzaju filtrom wyłapują roztocza, bakterie, grzyby, a także zarodniki pleśni czy grzybów. Połączenie systemów rekuperacji i klimatyzacji sprawia więc, że powietrze w domu jest nie tylko świeże, ale także czyste. Chociaż założenie klimatyzatorów nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, warto zlecić ją fachowcom. Doświadczona ekipa pomoże przede wszystkim dobrać odpowiednią moc urządzenia i wybrać najlepszą lokalizację jego montażu. Najlepiej, gdyby systemy rekuperacji i klimatyzacji montowane były jednocześnie i uwzględnione w projekcie budowy domu. Takie rozwiązanie pomaga zaplanować i rozmieścić rozkład urządzeń w taki sposób, aby działały optymalnie i wydajnie.

Artykuł napisany we współpracy z Ekoklima – klimatyzacja, wentylacja oraz rekuperacja Warszawa.

Zobacz także: montaż klimatyzacji Warszawa.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

dziesięć − 8 =