Jakie możliwości dają nowoczesne klimatyzacje?

13 Lut / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Klimatyzacja kojarzy się nam przede wszystkim z chłodzeniem. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna możliwość, jaką dają nam nowoczesne urządzenia tego typu. Do czego jeszcze można wykorzystać instalacje klimatyzacyjne?

Przede wszystkim chłodzenie

Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych możliwości, skupmy się na podstawowej funkcji. Klimatyzacja przede wszystkim przynosi ukojenie w letnie dni. Sprawny system pozwala na stworzenie przyjaznych warunków pracy, czy też komfortowej przestrzeni domowej. Nowoczesne instalacje posiadają bardzo wiele systemów kontroli. Oprócz nastawienia temperatury możemy wybrać na przykład tryb pracy ekonomicznej lub też szybkiej (przydatnej przy bardzo wysokich temperaturach za oknem). W zależności od wybranej funkcji, zmienia się zapotrzebowanie na energię poszczególnych urządzeń.

Dogrzewanie domu?

To funkcja, o której często nie mamy pojęcia. Większość nowoczesnych urządzeń dostępnych na rynku, pozwala również na grzanie pomieszczeń. Posiadają one dodatkowo pompę ciepła. Za jej pomocą możemy uzyskać efekt odwrotny czyli dogrzać mieszkanie przy niesprzyjającej aurze za oknem.

Możliwe jest to dzięki specjalnemu zaworowi czterodrożnemu. Pobrana z otoczenia przez jednostkę zewnętrzną energia jest transportowana do wewnętrznej, gdzie następuje ogrzanie. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza jesienią oraz wczesną wiosną. Klimatyzator może skutecznie dogrzać przestrzeń, jednak nie powinien być uznawany za główne źródło ciepła. Efektywność grzania zależy od temperatury na zewnątrz. Jeżeli jest ona niska, sprawność konwersji maleje.

Nawilżanie powietrza

Temat jakości powietrza pojawia się coraz częściej. Urządzenia elektroniczne skutecznie obniżają poziom wilgotności pomieszczeń. Dlatego też przydatną i pożądaną cechą klimatyzacji, staje się dodatkowe nawilżanie powietrza. Dzięki niej uzyskamy powietrze o odpowiednim składzie. Ma to swoje pozytywne odzwierciedlenie chociażby przy długiej pracy przed monitorem. Wtedy nasz wzrok skutecznie traci naturalną ochronę (zjawisko suchości dookoła oczu).

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

17 − dziesięć =