Jaki typ ogrzewania będzie najlepszy dla domu jednorodzinnego?

09 Sty / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Kwestia doboru odpowiedniego źródła ciepła staje się coraz bardziej istotna – wraz z rosnącą świadomością ekologiczną przykładamy coraz większą uwagę do tego, jaki wpływ na środowisko mają nasze wybory. Rosnące koszta ogrzewania również skłaniają do wyboru bardziej wydajnych metod grzewczych. Na jakie ogrzewanie warto postawić w domu jednorodzinnym?

Ogrzewanie domu – co jest do dyspozycji?

Od dokonania odpowiedniego źródła ciepła zależą nie tylko koszta, ale również wygoda i niezawodność domowego ogrzewania. Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie gazowe, które pozwala na dość wygodne ogrzewanie domu, zachowując przy tym niskie koszta użytkowe. Gaz ziemny to zarazem ekologiczne paliwo, przy którego spalaniu nie wytwarzają się takie ilości szkodliwych związków i dwutlenku węgla do atmosfery, jak ma to miejsce w przypadku paliw stałych. Zaletami takiego rozwiązania są:

– brak konieczności wydzielania osobnej kotłowni,

– możliwość stosowania dowolnego rodzaju wentylacji (np. mechanicznej z rekuperatorem),

– pełna automatyzacja i bezobsługowość (ustawiamy żądaną temperaturę na sterowniku),

– uniwersalność w doborze grzejników (ścienne, podłogowe),

– umiarkowane koszta eksploatacji

Innym, wciąż bardzo popularnym źródłem ciepła w naszym kraju, jest paliwo stałe, głównie węgiel. Jest to jeden z najtańszych rodzajów ogrzewania, choć różnica między węglem a gazem stale się zaciera. Rozwój technologii pozwolił na pewne zautomatyzowanie procesu palenia, jednak nadal piec trzeba uzupełniać paliwem i usuwać popioły. Dosyć wygodnym i ekologicznym rozwiązaniem przy ogrzewaniu paliwem stałym są kotły na pellet – pozwala to na zaoczne zautomatyzowanie całego procesu, włącznie z rozpalaniem, jednak jest to paliwo stosunkowo drogie. 

Intensywnie promowane w ostatnich latach pompy ciepła wydają się wygodnym, tanim w eksploatacji i ekologicznym ogrzewaniem dla domu. Wykorzystują one ciepło z otoczenia, które jest kumulowane i oddawane do mieszkania. Pozwala to na obniżenie kosztów eksploatacji. Niestety ich wadą, zniechęcającą do szerszego wykorzystania jest wysoka cena instalacji, zazwyczaj rozpoczynająca się od 20000 złotych. 

Odpowiednia instalacja to podstawa

Jednak nie tylko od wyboru paliwa będzie zależało nasze zadowolenie z wykonanej instalacji. Nie mniej istotne są inne elementy składowe, takie jak grzejniki ścienne lub płaszczyznowe, odpowiednie urządzenie grzewcze czy sama instalacja (np. średnica i materiał, z którego wykonane są rury). Kluczową rolę odgrywa ich dobór i umiejętne zainstalowanie – nawet najlepsze podzespoły niewłaściwie wykorzystane mogą dawać niezadowalające efekty. Dobrze, jeśli firma która dokonuje montażu, będzie wykonywała także instalacje sanitarne Szczecin, tak, by umiejętnie połączyć całość w kompleksową całość. 

Jednym z przykładów firm zajmujących się zarówno instalacjami grzewczymi, sanitarnymi, jak i wentylacjami jest HMI. Obecna na szczecińskim rynku od 2014 roku z powodzeniem wykonuje konkurencyjne cenowo i technicznie projekty. Z jej ofertą można zapoznać się na stronie: http://www.hmi.info.pl/szczecin-wentylacja-rekuperacja-zdroje-360-hmi-pompy-ciepla-ogrzewanie/. Pomoże nie tylko w instalacji, ale również w przygotowaniu i planowaniu odpowiedniego zestawu.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

szesnaście − 12 =