Jaki klimatyzator kupić?

13 Lut / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Wybór najlepszego klimatyzatora może być nie lada wyzwaniem. Warto więc zapoznać się z różnymi rodzajami, aby wybrać ten najlepszy.

Typy klimatyzatora

Układ split – składa się z dwóch części: sprężarki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej połączonej rurami. Zazwyczaj służą do chłodzenia jednego lub większej liczby pomieszczeń lub powierzchni otwartej o powierzchni do 60 metrów kwadratowych.

Multi-split: rodzaj systemu split, z jedną jednostką zewnętrzną podłączoną do dwóch lub więcej jednostek wewnętrznych. Może być to dobry sposób na schłodzenie lub ogrzanie dwóch lub trzech pomieszczeń, które są względnie blisko siebie, gdy oddzielne systemy dzielone lub system kanałów nie są możliwe ze względu na ograniczenie miejsca.

Kanały: najlepsza opcja do kontroli temperatury w całym dużym domu, składa się z jednostki centralnej połączonej kanałami do wylotów powietrza i czujników w każdym pomieszczeniu, z panelem kontrolnym do ustawiania temperatury docelowej i stref domu do chłodzenia  lub ogrzewania.

Ścienny/okienny: Te modele są zazwyczaj instalowane w oknie lub ścianie zewnętrznej i mogą chłodzić pomieszczenia i powierzchnie otwarte do 50 metrów kwadratowych. Mniejsze jednostki można podłączyć do normalnego punktu zasilania, większe mogą wymagać dodatkowego okablowania.

Klimatyzator konwencjonalny czy inwerter?

W przypadku klimatyzatorów konwencjonalnych, sprężarka w jednostce zewnętrznej jest albo w pełnej mocy albo wyłączona. Sprężarka włącza się i wyłącza w razie potrzeby. Może to powodować większe zużycie sprężarki i zużycie większej energii do rozruchu za każdym razem, więc modele te nie są tak wydajne, ale mogą być tańsze.

Z kolei inwerter może zmieniać prędkość kompresora. Oznacza to, że sprężarka (w jednostce zewnętrznej) nie musi włączać się i wyłączać w sposób ciągły, ale zamiast tego po prostu przyspiesza lub zwalnia w zależności od potrzeb. Nie musi się zatrzymywać i uruchamiać kilka razy w ciągu dnia, sprężarka ma mniejsze obciążenie i zużywa się mniej prądu, więc jest wydajniejszy i mniej kosztowny.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

4 − trzy =