Jaka jest optymalna temperatura w domu?

13 Lut / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Temperatura powietrza w domu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, jakość snu i wiele innych czynników. Choć każdy ma własne preferencje co do tego, jaka temperatura jest dla niego właściwa, to warto zasugerować się badaniami dotyczącymi zdrowia.

Pokój dzienny

Salon, pokoje dziecięce, jadalnia to wszystko miejsca, w których spędzamy dużo czasu. Tam optymalną temperaturą jest 22 stopnie. Jest to temperatura, która zapewnia właściwą wilgotność powietrza. Dzięki takiej temperaturze nie przegrzejemy się robiąc coś fizycznie, jak i nie zmarzniemy oglądając telewizję, czytając, korzystając z komputera.

Sypialnia

Sypialnia jest miejscem, w którym temperatura powinna być niższa niż w pozostałych pomieszczeniach i powinna się klarować pomiędzy 18 a 20 stopniami. Taka temperatura zapewni lepszy, zdrowszy wypoczynek i głębszy sen.

Kuchnia

Kuchnia jest miejscem, w którym również można obniżyć temperaturę. W kuchni przebywamy stosunkowo mało czasu, a do tego ciepło generują urządzenia kuchenne, w tym kuchenki i piekarniki. Dlatego w kuchni śmiało można ustawić grzejnik na niższą temperaturę.

Łazienka

W łazience może być wyższa temperatura niż w reszcie domu. Po pierwsze zapewni nam to komfort podczas kąpieli i nie spowoduje wychłodzenia ciała, a po drugie jest tam wilgoć, więc wyższa temperatura nie grozi wysuszeniem powietrza, a tym samym śluzówki nosa i gardła.

Małe dzieci

Jeśli w naszym domu znajdują się małe dzieci, przede wszystkim niemowlęta to należy podnieść temperaturę otoczenia o przynajmniej jeden stopień. Zapewni to dziecku odpowiedni komfort. Najwyższa temperatura powinna być w pomieszczeniu, w którym dziecko jest kąpane.

Programowanie temperatury

Dobrym rozwiązaniem by zawsze cieszyć się odpowiednią temperaturą w pomieszczeniach jest zamontowanie na grzejnikach głowic elektronicznych, na których można zaprogramować odpowiednią temperaturę na poszczególne dni i godziny. Programując temperaturę warto uwzględnić pory dnia, a także rytm życia domowników. W ten sposób, będziemy mogli ograniczyć ogrzewanie gdy wszyscy domownicy są w pracy lub szkole. To pozwoli nam także ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Warto też przyjrzeć się nowoczesnym termostatom, które reagują na warunki zewnętrzne, takie jak zmiany pogody na dworze czy intensywność promieni słonecznych.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

3 + 3 =