Jak zapewnić odpowiednią wentylację w biurze?

12 Kwi / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Biuro jest miejscem, w którym pracownicy spędzają przynajmniej 40 godzin każdego tygodnia. W związku z tym należy zapewnić im odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków, tak aby była to dla nich przestrzeń przyjazna, w której czują się po prostu dobrze. Chodzi tutaj nie tylko o urządzenia, wystrój czy współpracowników, ale również zdrowe i czyste powietrze.

Jeśli bowiem pomieszczenie biurowe jest źle wietrzone, wówczas można zaobserwować znaczny spadek efektywności pracy. Z tym zadaniem idealnie poradzi sobie dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja Tychy czy inne duże mają dużo firm tym się zajmujących.

Obowiązki pracodawcy i ogólne zasady

Każdy pracodawca powinien zadbać o to, aby jego podwładni wykonywali swoją pracę w wentylowanych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Musi być tam zagwarantowana taka wymiana powietrza, która będzie właściwa ze względu na funkcje i przeznaczenie poszczególnych sal (bierze się pod uwagę ich wielkość, liczbę osób oraz ilość urządzeń wytwarzających ciepło). To konieczne, ponieważ brak odpowiedniej wentylacji ma zasadniczy wpływ na obniżenie jakości pracy i jej bezpieczeństwa.

Dodatkowo w tych pomieszczeniach, w których występują szkodliwe dla organizmu substancje, powinno się montować klimatyzację, która spowoduje, że nie będą przekraczane wartości ich maksymalnego możliwego stężenia. Tak montowana jest klimatyzacja Katowice. Warto również dodać, że w tego typu miejscach należy zastosować specjalny system kontroli, mający za zadanie informowanie o ewentualnym stanie zagrożenia w przypadku awarii wentylacji.

Na zakończenie tej części można jeszcze wskazać kilka ogólnych zasad:

  • w biurze temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni
  • optymalna wilgotność powietrza to więcej niż 40%
  • wentylacja nie może być przyczyną przeciągów, wyziębienia albo przegrzewania sal
  • strumień powietrza z wentylatora nie może być skierowany centralnie na stanowisko pracy
  • wszystkie pomieszczenia oraz stanowiska muszą zostać zabezpieczone przed niekontrolowaną emisją ciepłego powietrza i jednocześnie napływem zimnego z zewnątrz

Rodzaje wentylacji

Wentylacja występuje w kilku różnych odsłonach. Pierwszą z nich jest jest tzw. wentylacja naturalna. Jej działanie opiera się na tym, że wpuszcza powietrze z zewnątrz do budynku przez specjalne kratki wentylacyjne i nawiewniki ukryte pod ścianami i sufitami. Dzięki temu występuje naturalna wymiana powietrza w pomieszczeniach wykorzystywanych do pracy.

Drugim rodzajem jest wentylacja mechaniczna, znacznie skuteczniejsza, bo przepływ powietrza zostaje tutaj wymuszony przez konkretne urządzenie – zazwyczaj jest to wentylator umieszczony w tzw. centrali z rekuperatorem.

Ponadto, można jeszcze wyróżnić wentylację ogólną (w całym pomieszczeniu pracy) oraz miejscową (w określonym miejscu). Klimatyzacja jest z kolei jednym z rodzajów wentylacji. Jej podstawowym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, temperatury, a także wilgotności dla zapewnienia pracownikom higienicznych warunków.

Warto podkreślić, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest dokonywanie okresowych przeglądów i konserwacji urządzeń wchodzących w skład instalacji wentylacyjnych. W tym celu powinien zamówić profesjonalne usługi, które zapewni np. serwis klimatyzacji w Sosnowcu.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

3 + 16 =