Jak nawilżyć powietrze w domu?

13 Lut / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 0 komentarze /

Suche powietrze powoduje nie tylko dyskomfort, ale i zagrożenie dla zdrowia. Istnieje kilka sposobów pozwalających na nawilżenie powietrza w mieszkaniu i zwiększyć komfort mieszkania.

  • Wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników, ubrań bądź pojemników z wodą – jest to najprostszy i najtańszy sposób. Woda, ulegając podgrzaniu, będzie stopniowo parowała i nawilżała powietrze
  • Nawilżacz powietrza – dużo lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie w pomieszczeniu elektrycznego nawilżacza. Urządzenie to wytwarza parę wodną i równomiernie ją rozprowadza. Może także służyć jako inhalator i uwalniać w powietrze olejki eteryczne. W sprzedaży dostępnych jest kilka typów takiego urządzenia: ultradźwiękowe, ewaporacyjne, parowe. Każdy z typów ma plusy i minusy, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić jak zachowuje się dany model. Niezależnie od typu każde urządzenie powinno być regularnie czyszczone i dezynfekowane.
  • Rośliny doniczkowe – rośliny są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej do tego zadania nadają się rośliny które wyparowują większość pobranej wody takie jak: szeflera, paproć, fikus, lipka bluszcz, diffenbachia. Oprócz funkcji nawilżającej są także dobrymi filtrami powietrza, gdyż potrafią pochłonąć dużą ilość szkodliwych substancji.
  • Odpowiednie ustawienie kaloryfera – zimą w zamkniętym pomieszczeniu temperatura powinna wynosić ok. 20 stopni. Przy takim ustawieniu powietrze w pomieszczeniu nie będzie się zanadto wysuszać.
  • Wietrzenie mieszkania – niezależnie od pogody wietrzenie pomieszczeń jest mocno wskazane, gdyż nawet mroźne, zimowe powietrze jest dużo bardziej wilgotne niż powietrze wewnątrz mieszkania.
  • Zrezygnowanie z okapu – w trakcie gotowania warto zrezygnować z korzystania pochłaniaczy wilgoci, używania okapu nad kuchenką. W taki sposób parująca z garnków woda będzie nawilżać powietrze. Jeśli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem to w trakcie gotowania warto otworzyć drzwi.
  • Łazienka po kąpieli – zazwyczaj w łazience po kąpieli gromadzi się wiele pary. Warto pozwolić jej przedostać się do innych pomieszczeń otwierając drzwi.

komentarze ( 0 )

Zostaw odpowiedź

osiemnaście − pięć =