Czy warto inwestować w pompę ciepła do domu?

13 Lut / autorstwa : Odpowiedni Klimat / 1 komentarze /

Nowoczesne budownictwo opiera się o technologie, które skupiają w sobie cechy energooszczędności, ekologii oraz realnego zmniejszenia kosztów eksploatacji. Pompa ciepła jest jednym z kluczowych rozwiązań rozważanych przez inwestorów. Jej celem jest bowiem nie tylko wykorzystanie własnych zasobów, ale przede wszystkim minimalizacja kosztów ogrzewania domu. Nie mniej, po drugiej stronie tychże argumentów znajduje się cena samej pompy oraz instalacji. Pojawia się pytanie, czy warto inwestować w pompę ciepła do domu?

Czy pompa ciepła to dobry pomysł?

Instalacja pompy ciepła to rzeczywiście niemały wydatek, który w realnych obliczeniach zwraca się przez kilka lat. Oprócz cen zakupu i instalacji trzeba bowiem wziąć pod uwagę koszt energii koniecznej do zasilenia pompy. Przyjmując, że w sezonie grzewczym pompa ma ogrzać dom o powierzchni 150 mkw rachunek za prąd nie powinien przekroczyć 400 złotych, ale należy pamiętać, że w tejże kwocie zawiera się nie tylko praca pompy, ale także wszystkich punktów pobierających prąd. W odniesieniu do cen gazu nawet te wyliczenia są korzystne. Inwestorzy mają do wyboru pompy ciepła gruntowe oraz powietrzne, nie mniej te drugie powinni wybierać wyłącznie ci inwestorzy, których domy położone są na terenach, na których nie często występują drastyczne spadki temperatury.

Pompa ciepła, a oszczędność

Pompa ciepła gruntowa to rozwiązanie, które skłania do ekonomicznego podejścia do jej użytkowania. Bynajmniej nie chodzi o nadmierne oszczędzanie, czy drastyczne obniżanie pierwotnie przyjętej temperatury w pomieszczeniach, ale o właściwe regulowanie urządzenia, dzięki czemu zużycie prądu będzie niższe, przy jednoczesnym uzyskaniu satysfakcjonujących efektów. Właściwe wyregulowanie pompy powinno być dostosowane do indywidualnych oczekiwań i specyfiki dnia. Tym samym podczas nieobecności mieszkańców w domu, pompa może być ustawiona na automatyczne wyłączenie. Innymi słowy, można samodzielnie ustawić godziny, w których urządzenie ma pracować. Dodatkowym udogodnieniem, które wpływa nie tylko na komfort, ale też na portfele jest możliwość precyzyjnego określenia oczekiwanych temperatur, czyli np. pompa będzie nagrzewała pomieszczenia do 21 st. C w godzinach od 16 do 21, a w nocy do 19st. C.

komentarze ( 1 )

  • Produkcja pomp ciepła jest znacznie tańsza niż kotłów. Instalacja znacznie prostsza, więc i taniej jest zrobić instalację na dobrej pompie ciepła niż kotłownie np. węglową.
    Mało tego, poprawnie wykonana instalacja HVAC zużywa rocznie na utrzymanie komfortu i cwu do 30kWh/m2 w starych donach, a im dom lepiej izolowany tym mniej.
    Dlaczego, więc sugerujecie, że instalacje HVAC blokuje cena????

Zostaw odpowiedź

11 + 11 =